Jak dobrze obciągnąć guziki?

Guziki to często niezbędny element odzieży. Wprawdzie na rynku jest bardzo szeroki wybór różnorodnych gotowych guzików, jednak krawcowe które samodzielnie wykonują swoje ubrania często wskazują na problem, jakim jest brak odpowiednich guzików. Zazwyczaj chodzi przede wszystkim o dopasowanie guzików które są obciągnięte takim samym materiałem jak wykonywane ubranie. Dlatego bardzo wiele pań decyduje się na samodzielne obciąganie guzików, aby dzięki temu mieć guziki idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

Jakie guziki najlepiej obciągać?

Guziki obciągane materiałem wykonywane samodzielnie nie powinny sprawić zbyt dużego problemu przy ich wykonaniu. Aby jednak rozpocząć warto wybrać właściwe guziki. Do obciągania najlepsze są guziki na stopce, gdyż po obciągnięciu łatwo można je bez problemu przyszyć we wskazane miejsce. Obecnie na rynku bez problemu można znaleźć guziki specjalnie przystosowane do tego, aby je obciągać materiałem, są wykonane z metalu i mają płaską jedną stronę, co znacząco ułatwia wykonanie tego zadania. Oczywiście warunkiem wykonania dobrych guzików jest dobranie ich odpowiednio również pod względem wielkości. Trzeba pamiętać o tym, że po obciągnięciu średnica guzika będzie nieco większa. Najlepiej więc przygotować guziki przed przystąpieniem do szycia, dzięki czemu można potem wykonać idealne dziurki na guziki, dopasowane do rozmiaru gotowych.

Co jest potrzebne do obciągania guzików?

Aby wykonać jak najlepsze guziki obciągane trzeba przygotować kilka niezbędnych do tego elementów. Przede wszystkim należy określić, czy guziki mają być po obciągnięciu miękkie, czy też raczej pozbawione tej cechy. Jeśli odpowiedź brzmi „tak” wówczas konieczne jest przygotowanie niewielkich kawałków watoliny. Powinna być ona nieco większa niż średnica guzika, opcjonalnie około pół centymetra. Wówczas watolina ładnie się podwinie, dzięki czemu krawędzie guzki będą prezentować się właściwie. Aby nie przesuwała się podczas wykonywania pracy, można ją przykleić do powierzchni guzki za pomocą kropelki kleju lub niewielkiej ilości dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Kolejnym krokiem jest obciągniecie guzika materiałem. Aby wyszło to jak najlepiej, należy z materiału wyciąć koło o średnicy większej około centymetra od średnicy guzika. Ważną kwestią jest to, że jeśli materiał z jakiego będzie szyte ubranie jest stosunkowo cienki, można rozpatrzyć zastosowanie dwóch warstw materiału, zwłaszcza jeśli jest on ciemny. Wówczas można uniknąć efektu przebijania kolorystyki guzika poprzez materiał. Takie miękkie guzki wykorzystywane są często w strojach kobiecych lub jako dodatek do wielu ozdób. Jeśli guziki mają być tylko obciągnięte materiałem, wówczas nie stosuje się watoliny. Do ściągnięcia brzegów materiału dobrze zastosować igłę z długą nitką. Jednak zamiast supełka na końcu warto zostawić z tej strony nieco wiszącej nitki. Brzegi materiału obszywać ściegiem fastrygowym, a następnie mocno ścisnąć co sprawi, że doskonale ściągną materiały na guziku. Pozostaje jedynie zakończenie i odpowiednie przymocowanie końców nitki, aby guzik był gotowy.

Gdzie stosuje się obciągane guziki?

Obciągane guziki mają bardzo szeroki wachlarza zastosowań. Na pewno najczęstsze zastosowanie mają jako guziki do odzieży, szczególnie polecane są do strojów na większe okazje. Dobrym  przykładem mogą być na przykład suknie ślubne, w których guziki obciągane są nie tylko materiałem, ale często również koronką, aby dały jeszcze ciekawszy i piękniejszy efekt. Bardzo często również wykorzystywane są do tworzenia dodatków do domu. W wielu ozdobnych poduszkach takie guzki przyszywane są w miejscach łączenia ze sobą materiałów czy szwów, aby je ukryć i zapewnić lepszy efekt wizualny. Coraz częściej także takie guziki można zauważyć na przykład w kompletach pościeli, nadają jej bowiem ciekawego nietuzinkowego charakteru.