Kreacja w stylu retro

Styl retro coraz częściej stanowi inspirację dla szyjących pań, dlatego też nie dziwi fakt, że poszukują rozwiązań na uszycie ubrań w takim właśnie stylu. Sukienka retro w grochy to jeden z tych modeli, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Wzór w grochy był bardzo popularny w latach 50tych i 60 tych, dlatego sukienki swoim krojem nawiązują właśnie do tamtych czasów. Oczywiście jest kilka modeli sukienek, które wtedy królowały, zazwyczaj wybrany model uzależniony był od wieku noszącej je kobiety. Młode dziewczęta wybierały zazwyczaj modele zwiewne, z dołem na bazie koła i właśnie taką sukienkę a raczej porady dotyczące jej szycia możecie znaleźć poniżej.

Jak przygotować się do szycia sukienki retro?

Oczywiście najważniejszym elementem jest materiał. Aby jak najbardziej nawiązywała ona do czasów retro dobrze jest wybrać materiał w duże grochy. Obecnie dostępne na rynku materiały są znacznie odmienne od tych, które można było kupić dawniej, przede wszystkim są o wiele nowocześniejsze i tym samym wygodniejsze i przewiewniejsze. Obecnie dostępne tkaniny bardzo często zawierają domieszkę elastanu lub lycry, co sprawia że lekko się uciągają i tym samym doskonale dopasowują do sylwetki. Sukienki w stylu retro charakteryzowały się tym, iż w pasie często miały wszyty kawałek materiału w jednolitym kolorze. Mógł on być taki sam jak to lub kolor grochów, ale często można było spotkać również takie w bardzo kontrastowych zestawieniach, jak na przykład czerwony pas wszyty do sukienki W czarne grochy na białym tle. Dół takiej sukienki zazwyczaj szyty był na bazie spódnicy z koła. Z racji tego, że w pasie i górnej części powinna być dopasowana, wewnętrzny promień powinien być właściwie wyliczony.

W tym celu obwód talii należy podzielić przez liczbę Pi mnożoną przez dwa. Z racji dopasowanego modelu sukienki konieczne będzie wszycie suwaka, często sięgającego również dolnej części, dlatego do zmierzonego obwodu warto dodać 2-3 cm właśnie na suwak. Jeśli chodzi o drugi promień, do wcześniej obliczonego należy dodać długość dolnej części sukienki. W przypadku stylizacji na sukienkę retro długość powinna być nieco za kolano lub do połowy łydki. Wyliczona wartość stanowi drugi promień, na podstawie którego można wykroić dół. Jeśli chodzi o górną część, to sukienka retro powinna mieć szerokie ramiączka lub też niewielkie rękawki. Górę można wykonać stosunkowo łatwo, bazując na kształcie prostokąta. Bazową szerokością powinna być szerokość ramion. Wówczas jasne jest, że dół będzie szerszy niż obwód w talii, jednak zmniejsza się go poprzez wykonanie zaszewek, sięgających od talii do linii biustu. Suwak wszywa się w tylną część, na środku. Powinien on być jak najmniej widoczny, dlatego należy stosować kryte suwaki lub też wszywać je tak, aby była zasłonięte przez pasek materiału.

Szeroki, ozdobny pas

Szeroki ozdobny pasek z innego materiału łączy ze sobą górną i dolną część. Jeśli panie chcą, aby był on nieco sztywniejszy, wówczas pomiędzy dwie warstwy materiału można wszyć fizelinę. Panie które mają nienaganna figurę przyznają, że często jest to niepotrzebne, gdyż sukienka i tak dobrze się układa, a przez to że rezygnuje się z fizeliny jest znacznie przewiewniejsza. Suwak powinien być wszywany na końcu, gdy już wszystkie elementy sukienki są ze sobą zszyte. Można zrezygnować z kolorowego pasa jako wstawki, zastępując ją po założeniu sukienki paskiem. Wówczas cała kreacja na pewno będzie prezentować się w stylu retro. Elementem uzupełniającym całość kreacji na pewno powinna być odpowiednio dopasowana kolorystycznie apaszka, wykonana z takiego samego materiału co sukienka lub z kontrastowego. Własnoręcznie uszyta sukienka tego typu na pewno zrobi furorę i będzie dla krawcowej powodem do dumy. Ze względu na popularność stylu retro,  każdym rokiem widać coraz więcej kobiet noszących takie właśnie sukienki.