Ciekawe gadżety dla krawcowych

Szycie to doskonały sposób na ciekawe hobby jak również możliwość stworzenia niepowtarzalnych ubrań, które nie tylko będą się wyróżniać z tłumu ale również doskonale pasować do sylwetki. Jednak chcąc zająć się szyciem, warto zwrócić uwagę na niektóre przedmioty, które mogą okazać się niezwykle przydatne.

Niezbędnik każdej krawcowej

Oczywiście aby zacząć przygodę z szyciem należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, bez których nie można rozpocząć przygody z igłą i nitką. Zaliczają się do nich takie jak na przykład szpilki i poduszka do szpilek. Wybierając szpilki warto zaopatrzyć się w kilka zestawów, różnej długości co umożliwia spinanie materiałów różnej grubości. Ponadto trzeba starannie wybierać je zwracając uwagę na ostre końce, aby nie szarpały materiału. Wiele osób preferuje szpilki z kolorowymi główkami, co sprawia że są o wiele łatwiej widoczne w materiale. Do kompletu warto zaopatrzyć się także w poduszkę do szpilek, poza tradycyjnymi materiałowymi bez problemu znaleźć można magnetyczne, które wiele osób uważa za lepsze rozwiązanie.

Do akcesoriów uważanych za niezbędne dla krawcowej zalicza się również:

  • odpowiednie nożyczki ( muszą być ostre i o właściwej długości)
  • mydło krawieckie lub specjalne mazaki do rysowania wzorów na tkaninie
  • zestaw nici w różnych kolorach
  • zestaw igieł, zarówno jak chodzi o igły do maszyny jak też igły do szycia ręcznego

Jednak poza akcesoriami, które zaliczane są do niezbędnych na rynku pojawiają się ciekawe akcesoria, których zadaniem jest znaczne ułatwianie szycia. Poniżej znaleźć można 5 szyciowych gadżetów które warto mieć .

Linijka do zaprasowywania

Ciekawy gadżet, który dla wielu krawcowych szybko stanie się niezbędnym elementem w ich przyborniku. Bardzo często bowiem konieczne jest podwijanie dołów czy mankietów na określone długości. Zazwyczaj przed podszyciem krawcowe zaprasowują materiał, podwijając go na określoną długość i dopiero trafia on pod maszynę. Jednak odmierzanie materiału na odpowiednią długość i co najważniejsze – taką samą na przykład na dwóch rękawach bywa czasochłonne i zdarza się, że nie zawsze przynosi spodziewane efekty. Linijka do zaprasowywania posiada linie, dzięki którym odmierzanie materiału do zaprasowania nie jest trudne. Wystarczy położyć ją na materiale, podwinąć oraz zaprasować. Co ciekawsze, linijka posiada niewielkie otworki na końcach, przy oznaczeniach numerycznych, co ułatwia odznaczanie na materiale pasków o określonej szerokości.

Nóż krawiecki krążkowy

Specjalny nóż, przeznaczony do cięcia materiałów. Jego budowa przypomina nóż do pizzy, bowiem na rączce osadzona jest niewielka tarcza tnąca, która obraca się podczas wycinania. Nóż bardzo dobrze sprawdza się przy wycinaniu różnych kształtów, raczej tych o prostych krawędziach lub delikatnie zaokrąglonych. Warto podczas korzystania z takiego noża korzystać ze specjalnych mat, aby nie porysować powierzchni blatu roboczego. W sprzedaży dostępne są specjalne maty do cięcia, na których odznaczone są linie numeryczne, według których cięcie można wykonać o wiele szybciej.

Mała linijka krawiecka

Specjalnie zaprojektowana z myślą o krawcowych linijka krawiecka. Nieduża, zazwyczaj przezroczysta linijka posiada odpowiednie oznaczenia, dzięki którym bardzo łatwo można wyznaczyć krótkie proste odcinki jak również kąt prosty. Wycięcia w linijce ułatwiają odznaczanie odcinków jak również kątów. Linijka wykonana jest z materiału, który pozwala na jej wyginanie, dlatego bez problemu może być stosowana na wielu powierzchniach.

Linijka magnetyczna do maszyny

Ciekawy gadżet, który pomaga w szyciu na maszynie. Posiada zaokrąglone kształty, co sprawia że materiał nie jest narażony na uszkodzenia. Posiada magnesy, dzięki którym łatwo można przymocować go do maszyny. To sprawia, że materiał można prowadzić cały czas w tej samej odległości i dzięki temu zachować równe szwy.

Przyrząd do wywracania szlufek

Szlufki czy paski to dla krawcowych często wyzwanie. Należy je zszyć na lewej stronie i następnie przekręcić. Specjalny przyrząd do ich wykręcania pomaga znacznie przyspieszyć ten proces. Przypomina bardzo długą szpilkę, zakończoną specjalnym haczykiem. Wystarczy zszyty pasek nawlec na niego, koniec materiału zaczepić o końcówkę i przekręcić pasek czy szlufkę na odpowiednią stronę.