Sukienka z kołnierzykiem – dla każdej małej modnisi

Ciekawe sukienki dla dziewczynek to coś, co każda mama chciałaby zakupić dla swojej córki. Coraz częściej więc aby zapewnić swoim dzieciom idealnie dobrane do ich potrzeb ubrana mamy same siadają do maszyny do szycia i starają się wyczarować idealną sukienkę dla swojej księżniczki. Takimi, które zdaniem kobiet każda dziewczynka powinna mieć w szafie są sukienki z kołnierzykiem. Bez względu na kolor sukienki, taki kołnierzyk dodaje elegancji i sprawia, że sukienka może być założona na bardzo wiele okazji. Okazuje się że uszycie takie sukienki z kołnierzykiem nie jest zbyt trudne, wystarczy tylko nieco czasu, odpowiedni materiał i wymiary dziecka.

Kolory sukienek z kołnierzykiem

Sukienki z kołnierzykiem dla dzieci zazwyczaj szyte są w neutralnych kolorach, takich jak czerń czy granat. Dlatego dość często zakładane są na takie okazje jak na przykład początek roku szkolnego. Jednak będą pasować także na wiele uroczystości rodzinnych, jak święta czy wesela. Przystępując do szycia zacząć należy od wybrania odpowiedniego wzoru sukienki. Z racji jej bardziej eleganckiego charakteru najczęściej wybiera się sukienki z odcinanym dołem lub w kształcie trapezu, nieco bardziej dopasowane do sylwetki.

Jak rozpocząć szycie sukienki z kołnierzykiem?

Sukienkę z kołnierzykiem można wykonać niemalże z każdego wzoru sukienki, trzeba jednak zwrócić uwagę na kształt dekoltu. Zazwyczaj bowiem kołnierzyki mają kształt półokrągły, dlatego należy wybierać wzory i takim właśnie dekolcie. Jeśli kołnierzyk ma być doszyty do sukienki, najlepiej nieco go pogłębić, aby zapewnić dziecku swobodę poruszania i na przykład jedzenia. Bardzo ważnym czynnikiem jest również wybranie właściwego kołnierzyka. W sklepach z dodatkami krawieckimi bez problemu można kupić gotowe kołnierzyki, wykonane zarówno z gładkich tkanin jak też koronek. Jeśli kołnierzyk ma być częścią jednolitej kolorystycznie sukienki, wówczas na pewno każdy wybrany będzie pasował. Gdy sukienka jest wykonana z koronki lub bardzo kolorowa, wówczas dobrze jest sprawdzić, jak poszczególne kołnierzyki będą się prezentowały z zestawieniu z danym materiałem. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie odpinanych kołnierzyków, które zapinane są na guzki lub zatrzaski. Szczególnie przydatne jest to w sytuacji, gdy biały kołnierzyk stosowany jest do ciemnej sukienki i istnieje ryzyko, że podczas prania mógłby zszarzeć. Wówczas oba element pierze się oddzielnie, a poza tym sukienka może być noszona również bez kołnierzyka.

Koszulowe sukienki dla dziewczynek

Nieco inną formą sukienki są takie, których forma bazuje na koszuli. Często są zapinane na guziki na całej długości lub tylko w górnej części. Bardzo często również kołnierzyki mają wykonane z tej samej tkaniny co sukienka, dzięki czemu stanowią z nią jedną całość. Wykonując taką sukienkę z kołnierzykiem należy przygotować fizelinę, która często jest w niego wszywana. Dzięki niej, po zaprasowaniu kołnierzyk będzie bardziej sztywny, co ma znaczenie szczególnie przy miękkich materiałach, jak na przykład jersey. Kołnierzyk wykonuje się z dwóch warstw materiału, które zszywa się na lewej stronie i następnie wywraca. Ponadto stosuje się także szwy na prawej stronie, które zapobiegają wykręcaniu się kołnierzyka i utracie przez niego nadanego mu kształtu. Z pewnością dobrze wykonana sukienka z kołnierzykiem będzie stanowić ciekawą ozdobę szafy każdej małej modnisi. Mamy zgodnie przyznają, że wykonanie takiej sukienki nie wymaga zbyt wielu umiejętności, wiele modeli jest bardzo prostych w wykonaniu. Ponadto wybierając dobrze materiały można znacznie skrócić czas, jaki jest potrzebny na ich wykonanie. Niektóre bowiem nie wymagają obrabiania brzegów zszytych części wykroju, gdyż nie prują się po wycięciu z nich elementów wykroju sukienki. Dlatego mamy coraz częściej zamiast kupować gotowe ubrania, decydują się na ich samodzielne uszycie.