Jak zrobić śpiworek dla dziecka?

Rękodzieło z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Szeroki dostęp do materiałów szkoleniowych, jak na przykład tutoriale w Internecie czy też do niezbędnych do wykonywania poszczególnych prac akcesoriów powoduje, że coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z rękodziełem. Jedną z dziedzin, które zdobywają sobie coraz więcej zwolenników jest robienie na drutach. Wiele pań, które rozpoczynają przygodę z drutami lub też już od jakiegoś czasu na nich robią wskazują, że niezwykle często wykonują różnorodne akcesoria dla dzieci.

Śpiworek dla dziecka – ciekawy gadżet

Śpiworek dla dziecka na drutach to nie tylko możliwość pokazania swoich umiejętności ale również na pewno okaże się bardzo przydatnym gadżetem dla maluszka. Polecany jest szczególnie dla tych dzieci, który urodziły się w chłodniejszej porze roku i potrzebują odpowiedniej ochrony podczas spaceru i nie tylko. Oczywiście aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie powinien być wykonany z odpowiedniej włóczki, najlepiej wykorzystywać do tego celu naturalne materiały, czyli wełnę. Ze względu na miękkość i swoje cechy doskonale sprawdzi się wełna z merynosów czy z alpaki, która jest nie tylko ciepła, ale jednocześnie lekka i sprawia że dziecko się nie poci.

Jaki wzór śpiworka wybrać?

Śpiworek dla dzieci na drutach to bardzo wiele możliwości wyboru jak chodzi o wzory. Na pewno warto wybrać taki, które nie będzie sprawiał problemów przy wkładaniu i wyjmowaniu maluszka. Dlatego jednym z częściej wykonywanych jest prosty śpiworek z kapturem, który po rozłożeniu ma kształt prostokąta z kapturem. Boki zapinane są z obu stron na guzki, dzięki czemu włożenie maluszka nie powinno sprawić zbyt wielu problemów. Taki śpiworek umożliwia wyjęcie dziecka i pozostawienie śpiworka na przykład w wózku. Śpiworki mogą być wykonane prostymi ściegami jak również mogą posiadać ozdobne wstawki na przykład ze ściegów warkoczowych.

Jak dopasować rozmiar śpiworka?

Jeśli chodzi o śpiworek na drutach rozmiary dostosowane powinny być przede wszystkim do wieku dziecka jak również często także do wielkości wózka. Zazwyczaj śpiworki wykonuje się dla małych dzieci, mniej więcej do wieku 6 miesięcy. Można wykonać od razu większy śpiworek, który będzie dziecku służył bez problemu przez kilka miesięcy. Aby śpiworek służył jak najdłużej, jego długość bez kaptura powinna wynosić około 90-100 cm. Pozwoli to na bezproblemowe włożenie dziecka i zapewni mu wygodę. Gdy mowa o szerokości, w przypadku śpiworka na kilka miesięcy powinien on mieć szerokość około 60 cm, ponieważ po wykonaniu dziurek na guziki i ich przyszyciu szerokość wewnątrz nieco się zmniejszy. Aby wykonać idealny śpiworek należy dostosować wielkość ściegu na drutach do oczekiwanej wielkości gotowego wyrobu. W tym celu powinno się przed przystąpieniem do prac wykonać tak zwaną próbkę ściegu.

Z interesującej wełny, z jakiej ma być wykonany śpiworek należy wykonać nieduży kawałek ściegu, aby można było zmierzyć ilość oczek i rzędów, które potrzebne są do wykonania śpiworka o odpowiedniej, pożądanej wielkości. Dopiero po wykonaniu takiej próbki można rozpisać wzór, określając ilość oczek i rzędów niezbędnych do wykonania śpiworka. Jeśli śpiworek ma być zapinany na guziki, lepiej je kupić nieco wcześniej. Dzięki temu można odpowiednio dopasować wielkość dziurek, które wykonywane są w trakcie robienia śpiworka. Jeśli bowiem najpierw zostaną wykonane dziurki, może się okazać iż kupno pasujących do nich guzików może sprawić pewne kłopoty. Przy wyrabianiu dziurek należy brać pod uwagę również fakt, iż w czasie użytkowania śpiworka dziurki nieco się rozciągną. Dlatego lepiej wykonać je nieco mniejsze co zapobiegnie w przyszłości rozpinaniu się śpiworka w sytuacji gdy dziecko tylko się poruszy. Z pewnością jednak taki śpiworek będzie ciekawym gadżetem dla maluszka jak również doskonałym prezentem.