Spódnico spodnie – jak je dobrze uszyć?

Spódnico-spodnie to strój który kiedyś królował w okresie letnim, a po wielu latach wraca do łask jako jeden z nowszych trendów w modzie. Panie które mają zdolności do szycia coraz częściej próbują swoich sił właśnie w uszyciu ciekawych spódnico spodni. Mogą one mieć różnorodną długość jak również kroje, co powoduje że każda kobieta może dopasować idealny wykrój i wzór dla swoich potrzeb.

Jaki wzór spódnico-spodni?

Spódnico – spodnie to bardzo wiele możliwości, nie tylko jak chodzi i ich długość ale również modele. Wykrój jest stosunkowo prosty, obecnie nie ma problemu z tym aby znaleźć właściwy model dla siebie spośród wielu dostępnych na przykład w Internecie. Warto najpierw znaleźć właściwy wykrój, aby dzięki temu móc określić ilość niezbędnego do ich uszycia materiału. Dużym powodzeniem cieszą się szerokie spódnico-spodnie, które jednak wymagają sporej ilości materiału do ich wykonania. Często bowiem w takim przypadku mają one zakładki, umożliwiające nadanie im jeszcze większej objętości i szerokości. Wiele wykrojów można modyfikować na przykład jak chodzi o długość modelu. Zazwyczaj spódnico-spodnie posiadają wszyty suwak, dlatego umiejętność wszywania suwaka w przypadku samodzielnego szycia jest niezbędna.

Jak zabrać się do szycia?

Chcąc wiedzieć jak uszyć spódnico spodnie najpierw trzeba zapoznać się z wykrojem. Według niego trzeba kupić odpowiednią ilość materiału. Jeśli ma być w nich suwak, konieczne jest również dobranie odpowiedniego, najlepiej pod kolor wybranego materiału, co sprawi że nie będzie się tak odróżniał. Po wybraniu odpowiedniego materiału należy wybrany wykrój przenieść na niego, uwzględniając nieco więcej materiału na odpowiednie zszycie części wykroju. Ponadto należy sprawdzić, czy wybrany materiał nie będzie wymagał przed zszywaniem zabezpieczenia brzegów przed strzępieniem, wówczas warto naddać nieco więcej materiału. W pierwszej kolejności należy w razie takiej konieczności zabezpieczyć brzegi materiału, można to zrobić na wielu maszynach do szycia bez większych problemów. Jeśli model wymaga wykonania zakładek przy pasku, należy je zaszyć przed przystąpieniem do zszywania ze sobą poszczególnych elementów, aby była pewność ich właściwego wykonania. W następnych krokach zszywa się boczne szwy wykroju, wszywa suwak a na samym końcu pasek. Jeśli elementy, jak na przykład pasek wymagają zszycia ich na lewą stronę i wywrócenia, najlepiej wykonać te prace przed przystąpieniem do zszywania wykroju.

Gumka zamiast suwaka?

Niektóre modele spódnico spodni pozwalają na zastosowanie gumki w pasie zamiast wszywania suwaka. Wówczas zazwyczaj są one znacznie szersze i luźniejsze. Z pewnością także są o wiele łatwiejsze do uszycia, wystarczy bowiem zszyć ze sobą elementy wykroju i na koniec wciągnąć gumkę w pasek. Takie spódnico spodnie bardzo często wybierają panie o pełniejszej figurze, które mają obawy przed tym, czy przypadkiem nie przybędzie im kilka kilogramów. Wybierając jednak modele z gumką w pasie należy zastanowić się nad grubością gumki, jaka będzie w danym modelu zastosowana. Zbyt cienka będzie nieatrakcyjnie wrzynać się w ciało, co nie tylko nie wygląda dobrze ale także może powodować dyskomfort w czasie noszenia. Szeroka guma jest znacznie lepszym rozwiązaniem, jednak może się zwijać wewnątrz paska. W takim przypadku o wiele lepiej jest zdecydować się na jej przyszycie do brzegów paska, co zapobiegnie takim sytuacjom i pozwoli zachować jej odpowiedni wygląd na długi czas.

Spódnico spodnie są postrzegane jako modele idealne na letnie dni. Dlatego też warto wybierać przewiewne i lekkie materiały, które sprawiają że ciało oddycha i się nie poci. Wybierając kolorowe materiały trzeba pamiętać o tym, iż do nich pasują jednokolorowe bluzki, do jednokolorowych spódnico spodni będą zaś pasować tak samo gładkie jak i wzorzyste bluzki.