Kardigan z dresówki – jak się za niego zabrać?

Kardigan to zdaniem wielu pań bardzo ciekawy i niezwykle przydatny element w damskiej garderobie. Może mieć bardzo różnorodne wzory, jednak bez względu na wybrany model jego zadaniem jest nie tylko dawać dodatkowe ciepło ale również stanowić ciekawy element stylizacji. Ponadto kardigan ma jeszcze jedną dość istotną zaletę – mianowicie bardzo łatwo można go uszyć samodzielnie z różnorodnych materiałów i w różnorodnych modelach.

Dresówka – materiały idealne na wiele ubrań

Dresówka to bardzo popularny w ostatnim czasie materiał, wykorzystywany do szycia nie tylko bluz czy sportowych spodni, ale również właśnie kardiganów, spódnic czy sukienek. Jego zaletą jest to, że do wielu modeli nie ma konieczności obrabiania brzegów wykroju, co znacznie skraca czas wykonania modelu a ponadto nie ma wówczas konieczności posiadania odpowiedniego sprzętu, jakim jest overlock. Aby wiedzieć jak uszyć kardigan z dresówki trzeba najpierw wybrać odpowiedni model. Co ciekawsze jako podstawa wzoru kardiganu mogą służyć wykroje bluz czy nawet szlafroków. Często wystarczą niewielkie modyfikacje aby powstał ciekawy i nietuzinkowy model. Wiele kardiganów zarówno tych dostępnych w sprzedaży jak też tych szytych samodzielnie przez panie to modele bez zapięć, co także ułatwia ich wykonanie. Dlatego jeśli chodzi o uszycie łatwego kardiganu lepiej wybrać model bez zapięć, o prostych zakończeniach rękawów i dołu. Do wykonania takiego modelu idealnym wzorem, jeśli krawcowa nie może znaleźć gotowego wzoru na taką narzutkę może okazać się model na przykład szlafroka.

Dostosowanie wzoru

Aby kardigan leżał jak najlepiej trzeba go dostosować wymiarami do potrzeb danej pani. Mowa tutaj przede wszystkim o jego długości i szerokości, kardigan bowiem co do zasady powinien być nieco luźniejszy. Modne także są takie w stylu oversize, czyli znacznie większe niż rozmiar noszony przez kobietę. Dresówka może być cięta w dowolnym kierunku, co sprawia że podczas przenoszenia wykroju na materiał można dowolnie układać elementy na materiale. Tnie się bardzo ładnie, nie ma problemu z wycinaniem elementów również zaokrąglonych. W celu uniknięcia prucia brzegów można je obrzucić na overlocku, jednak można również zastosować podwójne podwinięcie, aby materiał się nie strzępił. Dobrze wykonane będzie również ciekawym zakończeniem rękawów czy dołu gotowego kardiganu. Najprostszy model to kardigan bez kaptura, który można wykonać w czasie nawet jednego wieczoru. Jeżeli panie mają nieco więcej umiejętności krawieckich, mogą obrobić brzegi lamówką, na przykład w kontrastowym kolorze lub też zdecydować się na ściągacze na końcach rękawów czy kardiganu. Dobrze wówczas zastosować gotowe ściągacze, które można kupić niemalże w każdej pasmanterii w potrzebnej ilości. Może być ona dostosowana kolorystycznie do kardiganu lub być w całkowicie odmiennym kolorze.

Jak dobrze wykonać kardigan z dresówki

Dresówka jest materiałem, który ma tendencję do lekkiego naciągania. Należy to uwzględnić podczas przenoszenia wykroju na materiał jak również zszywania poszczególnych elementów. Nie można zbytnio naciągać materiału przy wycinaniu wykroju, aby potem nie sprawiał problemów podczas zszywania. Do zszywania elementów z dresówki należy wybrać średni ścieg, zbyt gęsty może spowodować nieestetyczne fałdki, zaś zbyt rzadki może być przyczyną rozpruwania się gotowego wyrobu. Jeśli krawcowa ma taką możliwość, najlepiej obrzucić brzegi zszytych elementów na overlocku, ale równie dobrze można do tego wykorzystać ściegi dostępne w wielu nowszych maszynach do szycia. Jeśli istnieje obawa, że kardigan będzie się rozciągał, brzegi można dodatkowo wzmocnić lamówką, obszywając nią dwa zszyte ze sobą elementy. Na pewno własnoręcznie wykonany kardigan z dresówki będzie nie tylko wygodny, ale również będzie ciekawym elementem w garderobie.